Интегриране на нови практики и знания в обучението по компютърна лингвистика


Интегриране на нови практики и знания в обучението по компютърна лингвистика (2012-2014)





Проектът се финансира от Европейския социален фонд и Република България.
Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" 2007-2013



Финансирането е осигурено по Договор BG051PO001-3.3.06-0022 в рамките на схемата за безвъзмездна финансова помощ Подкрепа за развитието на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени на Главна дирекция "Структурни фондове и международни образователни програми" към МОМН.





Участници



В проекта Интегриране на нови практики и знания в обучението по компютърна лингвистика участват докторанти, пост-докторанти, специализанти и млади учени от Факултета по математика и информатика (ФМИ) на СУ "Св. Климент Охридски" и Института за български език (ИБЕ).


(обратно в началото)



Цели



Основната цел на предлагания проект е развитието на научния потенциал в България в областта на математическата логика, информатиката и компютърната лингвистика чрез осигуряване на мотивация и подкрепа на докторанти, млади учени, специализанти и постдокторанти за пълноценна реализация в България по съвременни направления, в които у нас има остра нужда от млади специалисти.
За целта бяха планирани и проведени няколко дейности насочени към – предлагане на тематични и интердисциплинарни курсове, организиране и провеждане на научноизследователски срещи, и семинари, поощряване на академичната мобилност, подкрепа на научни публикации в международно признати издания, научна и методическа за изготвяне на дисертационните трудове.

(обратно в началото)




Дейности


1. Участие на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени, заедно с утвърдени изследователи и преподаватели, в планирането, подготовката и провеждането на лекционни курсове и семинари по компютърна лингвистика:

1.А. Докторанти, постдокторанти и специализанти, които имат опит в провеждането на семинарни занятия – участие в планирането, подготовката и провеждането на лекционни курсове и семинари по компютърна лингвистика, както и усъвършенстване и прилагане на нови форми на обучение, свързани с навлизането на съвременните технологии в електронното обучение.


    08.2013 г. - 05.2014 г.
    Участниците приложиха при разработването на своите лекционни курсове и семинарни занимания нови знания и методи за обработка на естествения език, с които имаха възможност да се запознаят на 51-ата годишна среща на Асоциацията по компютърна лингвистика и по време на Практическо обучение за създаване на карти в интернет с цел обучение и популяризиране на знание (Създаване на интернет карта на българските диалекти с илюстрация на диалектните особености на фонетично, морфологично, акцентологично и лексикално равнище).

    Дейностите по проекта допринесоха за работата върху следните образователни курсове: Увод в компютърната лингвистика - лекции(Росица Декова); Информационни технологии, лекции (Николай Желязков); Логическо програмиране - упражнения (Борислав Ризов); Общо езикознание, Компютърна лингвистика (магистърска програма) - упражнения (Екатерина Търпоманова); Увод в общото езикознание - семинарни занятия (Атанаска Атанасова); Практикум по машинен превод, упражнения по Логическо програмиране, упражнения по Езици, автомати и изчислимост (Владислав Ненчев); Дискретни структури - упражнения (Стефан Вътев), Бързи алгоритми върху структури от данни - лекции и упражнения (Стефан Герджиков); Езици, автомати и изчислимост - упражнения (Стефан Герджиков);

    През периода бяха разработени три нови семинара в магистърската програма Компютърна лингвистика на Факултета по математика и информатика при СУ: Бързи алгоритми върху структури от данни - Стефан Герджиков; Практикум по машинен превод - Владислав Ненчев; Общо езикознание - Екатерина Търпоманова.
    Екатерина Търпоманова участва в разработване на лекционни теми от курса Съвременни езикови теории към Българска филология и Славянска филология – ФСлФ на СУ.
    Участниците в целевата група имаха възможността да посетят откритите семинарни занятия на Борислав Ризов по Логическо програмиране (ФМИ – СУ) и на Стефан Герджиков по Контекстно свободни граматики (ФМИ – СУ).
    05.2014 г. - 07.2014
    Борислав Ризов и Атанаска Атанасова приложиха при разработването на своите лекционни курсове и семинарни занимания нови знания и методи за обработка на естествения език, с които имаха възможност да се запознаят на организираното тематично направление Разработка и тестване на системата за търсене в Българския национален корпус.
    Росица Декова, Николай Желязков, Екатерина Търпоманова приложиха при разработването на своите лекционни курсове и семинарни занимания нови знания и методи за обработка на естествения език, с които имаха възможност да се запознаят по време на организираното тематично направление Частичен синтактичен анализ с NLTK.
    Екатерина Търпоманова продължи да разработва своите лекционни теми от курса Съвременни езикови теории към Българска филология и Славянска филология – ФСлФ на СУ. Темата Синтактични структури в български и английски по корпусни данни беше изнесена на лекция със студенти от специалност Българска филология на 19.05.2014 г.

    Върху развитието на своите лекционни курсове и семинарни занимания, свързани с областта на компютърната лингвистика, работиха и:
    Владислав Ненчев – Езици, автомати и изчислимост, упражнения, 60 часа, бакалавърска програма Информатика, ФМИ-СУ, лектор доц. Александра Соскова;
    Стефан Вътев – Дискретни структури, упражнения, 35 часа, специалност Информационни системи, ФМИ-СУ, лектор доц. Стела Николова; Изчислимост и сложност, упражнения, изборен курс, 30 часа, ФМИ-СУ, лектор доц. Стела Николова; Стефан Герджиков – Бързи алгоритми върху структури от данни (лекции и упражнения, 60 часа), ФМИ-СУ, задължителен курс за магистърска програма Компютърна лингвистика; Езици, автомати и изчислимост, упражнения, 30 часа, ФМИ-СУ, специалност Информатика, бакалаври, лектор доц. Александра Соскова.
    Стефан Герджиков, Стефан Вътев и Владислав Ненчев разработиха за курсовете си неразглеждани задачи в рамките на тематичната група Езикови логически задачи.
    07.2014 г. - 09.2014 г.
    Николай Белухов участва в подготовката на задачи по дисциплината Дискретна математика, като приложи при изготвянето на изпитните задачи своите нови знания, придобити в едно от тематичните направления на проекта – Езикови логически задачи.
    Стефан Вътев участва в провеждането и проверката на изпит по Семантика на езиците за програмиране, а Николай Белухов в провеждането на изпитите по Дискретна математика и Езици, автомати и изчислимост. При провеждането на изпитите участниците в целевата група се възползваха от придобитите знания в тематичното направление.
    Борислав Ризов подготви, проведе и участва в проверката на изпит по Логическо програмиране.
    Росица Декова приложи чрез самоподготовка и тестване на софтуер при планирането на своя лекционен курс Language Technologies, както и на семинарните занимания и нови форми за представянето им пред студентска аудитория, своите знания, свързани с тематично направление Демонстрационен софтуер за тагери и лематизатори.
    Екатерина Търпоманова по време на поправителната сесия проведе три устни изпита по Увод в общото езикознание и Увод в общото и романското езикознание.
    09.2014 -12.2014
    Стефан Вътев участва в провеждането и проверката на изпита по Семантики на езиците за програмиране, води упражнения по дисциплините: Дискретна математика и алгоритми, Езици, автомати, изчислимост и води лекции и упражнения по дисциплината Изчислимост и сложност за магистри.
    Владислав Ненчев участва в провеждането на изпитите по Логическо програмиране и по Езици, автомати и изчислимост на специалност Информатика и Компютърни науки, ФМИ, СУ. Участва в провеждането на упражнения по Логическо програмиране на специалност Компютърни науки и по Езици, автомати и изчислимост на специалност Информатика. Участвал е и в провеждането на лекции и упражнения по Практикум по машинен превод на магистърска програма Компютърна лингвистика.
    Екатерина Търпоманова планира учебното съдържание на курса по Увод в общото езикознание за академичната 2014/2015 г. и на СИД „Компютърна лингвистика за филолози за академичната 2015/2016 г.
    Росица Декова планира семинари, лекционни курсове и нови форми за представянето им пред студентска аудитория чрез самоподготовка и тестване на софтуер за включване на знания, свързани с тематичните направления Демонстрационен софтуер за тагери и лемализатори и Тестване на системата за търсене в БНК в лекционен курс Информационни технологии в изследванията и лекционен курс Езикови ресурси и технологии.

1.Б. Докторанти, постдокторанти и специализанти, които нямат опит в провеждането на семинарни занятия – планиране, подготовка и провеждане на лекционни курсове и семинари по компютърна лингвистика.


    01.08.2013 г. - 31.12.2013 г.
    Георги Илиев, Кристина Калпакчиеа-Душанва, Светлозара Лесева, Мария Тодорова, Цветана Димитрова имаха възможност да се запознаят с нови знания и методи за обработка на естествения език на 51-ата годишна среща на Асоциацията по компютърна лингвистика;
    Кристина Калпакчиеа-Душанва, Светлозара Лесева, Цветана Димитрова приложиха при разработването на своите лекционни курсове и семинарни занимания нови знания и методи за обработка на естествения език, придобити от тематично направление Практическо обучение за създаване на карти в интернет с цел обучение и популяризиране на знание (Създаване на интернет карта на българските диалекти с илюстрация на диалектните особености на фонетично, морфологично, акцентологично и лексикално равнище).
    Светлозара Лесева, Мария Тодорова, Цветана Димитрова участваха в разработването на лекционни теми от курса Съвременни езикови теории към ФСФ на СУ заедно с титулярите на курса - доц. Радка Влахова и проф. Светла Коева
    15.05.2014 г. - 14.07.2014 г.
    Светлозара Лесева, Мария Тодорова и Цветана Димитрова участваха в разработване на лекционни теми от курса Съвременни езикови теории към Българска филология и Славянска филология – ФСлФ на СУ. За целите на курса бяха разпределени следните теми: Светлозара Лесева – Лексикални, синтактични и функционални категории, която беше представена на 21.05.2014 г.; Мария Тодорова – Унификационни граматики. Представяне на информацията в речника и в правилата – на 26.05.2014 г.; Цветана Димитрова – Синтактични позиции и синтактични функции, която беше представена на 28.05.2014 г.

1.В. Докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени – планиране, подготовка и провеждане на семинари по специализирани теми за задълбочаване и разширяване на обхвата на лекционните курсове по компютърна лингвистика.

    В рамките на тематичното направление Практическо обучение за създаване на карти в интернет с цел обучение и популяризиране на знание (Създаване на интернет карта на българските диалекти с илюстрация на диалектните особености на фонетично, морфологично, акцентологично и лексикално равнище) бяха проведени семинари на 15, 17, 21, 24 октомври, 21, 25, 28 ноември и 05, 11 и 16 декември, на които участниците в проекта представиха своите разработки по възложените от експертите задачи.

    Представени теми, резултат от научно-изследователска работа, развиваща тематиката и преподаването на компютърна лингвистика.

      14.10 – Андрей Сариев (докторант – ФМИ, СУ) - Смисълът на неразрешимото;

      28.10 – Стефан Герджиков (млад учен – ФМИ, СУ) - Автоматично извличане на исторически вариации. Нормализация на исторически думи;

      18.11. – Мариета Манева (докторант - ФСФ, СУ) - Семантика и синтаксис на сложното изречение;

      17.12 – Иво Панчев (постдокторант – ИБЕ - БАН) – Компютърно подпомогнат превод;

      12.12. – Стефан Герджиков (млад учен – ФМИ, СУ)- Автоматично извличане на исторически вариации. Нормализация на исторически думи;

      12.12. – Лъчезар Джаков (докторант – ИБЕ – БАН) – Разрешаване на езикова многозначност чрез дълбок семантико-синтактичен анализ;

      12.12. – Георги Илиев (млад учен – ИБЕ – БАН) – Защо компютърът (не) може да превежда;

      Борислав Ризов – семинарно занятие на тема Логическо програмиране – ФМИ, СУ;

      Стефан Герджиков – семинарно занятие на тема Контекстно свободни граматики в рамките на магистърската програма по компютърна лингвистика, ФМИ-СУ.
      Екатерина Търпоманова – Представяне на синтактични структури и автоматичен превод;

      Светлозара Лесева – Лексикални, синтактични и функционални категории;

      Мария Тодорова – Унификационни граматики. Представяне на информацията в речника и в правилата;

      Цветана Димитрова – Синтактични позиции и синтактични функции.

      11.12.2014 г Цветана Димитрова - семинарно занятие на тема Притежателност и местоимения, пред студенти от спецкурс Типологически, семантични, формални и прагматични аспекти на описанието на съвременния български език.
      04.12.2014 - Борислав Ризов и Атанаска Атанасова, представиха пред студенти от СУ „Св. Климент Охридски”, СИД „Типологически, семантични, формални и прагматични аспекти на описанието на СБЕ”- Разработка и тестване на системата за търсене в Българския национален корпус.

1.Г. Работни срещи за обсъждане и анализ на проведени лекционни курсове и семинарни занятия.

    Всяко представяне беше последвано от дискусия, на която присъстващите - участници в целевата група, експерти и гости имаха възможност да изкажат своето мнение, да зададат въпроси и да направят ценни препоръки.

(обратно в началото)


2. Изучаване и прилагане на опита на изявени учени и преподаватели от България и чужбина при провеждането на лекционни курсове и семинарни занятия по компютърна лингвистика с теоретична или практическа насоченост.

2.А Краткосрочни специализации в центрове с програми по компютърна лингвистика, което ще допринесе за укрепване на връзките между научни и образователни институции и поддържане на синхрона с най-добрите световни практики.

    Мария Тодорова (специализант), Кристина Калпакчиева-Душанова (докторант) участваха в един от най-старите и реномирани научни форуми в областта на компютърната обработка на естествения език - “Европейското училище лятно училище по логика, език и информация” (ESSLLI 2013) през август в Дюселдорф, Германия.
    Светлозара Лесева (специализант), Цветана Димитрова (постдокторант) участваха в работна среща с колеги от Центъра за изкуствен интелект към Румънската академия на науките, обмениха ценен опит със своите румънски колеги и запознаха присъстващите с научно-изследователската дейност на СКЛ, ИБЕ.
    Цветана Димитрова беше на краткосрочна специализация от 23.03.до 31.03.2014 г. в университета Ка Фоскари във Венеция, Италия, при доц. Илияна Кръпова.
    Атанаска Атанасова, Димитър Колев, Лъчезар Джаков и Цветана Димитрова участваха в провеждането на 26-то Европейско лятно училище по логика, език и информация (ESSLLI-2014) в периода от 10.08.2014 до 17.08.2014 г. в Тюбинген, Германия.
    Светлозара Лесева, Росица Декова, Мария Тодорова и Екатерина Търпоманова участваха в 25-та Международна конференция по компютърна лингвистика COLING (COmputational LINGuistics).
    Атанаска Атанасова и Димитър Колев посетиха Института по славистика на Чешката академия на науките с цел проучване на лексикографската практика и на възможностите, които предоставя компютърната лексикография за установяването и описанието на новите думи в езика.
    10-14.11.2014 г. Мария Тодорова и Борислав Ризов осъществиха работно посещение с цел обмяна на опит и укрепване на връзките между научните центрове в Института за изкуствен интелект на Румънската академия на науките.

2.Б. Провеждане на лекционни курсове, практически обучения и консултации от гост-лектори от български или чуждестранни университети с международно признание с цел запознаване с водещи постижения в областта на компютърната лингвистика и компютърната обработка на естествения език.

    Проведени лекции и семинари:

    06.2012 - Семинар "Учебни компютърни речници" - лектори: Атанас Атанасов и Биляна Радева
    06.2012 - Лекция на д-р Зигрун Комати "Верификация на значението на текста с речници в електронен формат при превод от/на немски език"
    07.2012 - Кръгла маса "Книжни и електронни речници" - Проф. Виолета Косеска, д-р Йоана Сатола
    28.02.2013 - Семинар "Речникова структура":

      Доц. д-р Диана Благоева - "Структура на речника". (материали)
      Доц. д-р Сия Колоковска - "Микроструктура на двуезичен речник".(материали)

    12.03.2013 - Лекция на проф. Хетил Ро Хауге "Лесни решения за мързеливи лингвисти".
    15.03.2013 - Лекция на проф. И. Кръпова "Синтаксис на две посесивни конструкции в българския език." (материали)
    05.2013 Семинар "Съвременни българистични изследвания": (снимки)

      Проф. Мария Луиза Риверо - "Vewpoint Aspect and the Renarrated Mood in Bulgarian".

      Проф. Илияна Кръпова - "Следи от родителен падеж в синтаксиса на българския език".

      Доц. Олга Арнаудова - "Удвояването като феномен в говоримия език".

      Д-р. Николай Славков - "Усвояване и поддръжка на българския език в условия на двуезичие (билингвизъм) в ранното детство".

    27.05.2013- Лекция на проф. Хетил Ро Хауге "Лесни решения за мързеливи лингвисти 2 - Как да правим корпус вкъщи и как да работим с него".(материали)
    28.05.2013 - Лекция на проф. Хетил Ро Хауге - "Лесни решения за мързеливи лингвисти 3 - Диалектология за народа".(материали)
    24.10.2013 - Лекция на проф. Филип Балбиани - Unification in Description Logics and Modal Logics.
    12.11.2013 - Семинар на д-р Вергиника Митителу и д-р Елена Иримиа - Linguistic Resources, Tools and Applications Available at the Romanian Academy Research Institute for Artificial Intelligence.
    15.10.2013 - Лекция на д-р Мариана Дамова Семантични технологии – основи.
    17.10.2013 - Лекция на д-р Мариана Дамова Проектиране на онтологии и връзката им с езиковите технологии.

    (обратно в началото)

    05.03.2014 - Семинар Semantic content enrichment and techniques

      Шарл Юо, Temis - Semantic content enrichment and techniques for extraction of relevant relations (материали)

      Щефан Гайслер, Temis - Semantic content enrichment and techniques for extraction of relevant relations (материали)

    16-18.06.2014 г. - Семинар: Компютърна лексикография: речници, корпуси, компютърни приложения (снимки)
    16.06.2014

      Д-р Танеке ШОНХАЙМ, Институт за лексикография, Холандия.
      Сесия 1: Проектите на Института за лексикография (1): корпуси, речници, банка на холандския език.
      Сесия 2: Проектите на Института за лексикография (2): правопис, неологизми, езиков портал, европейски проекти.
      (материали)

      Д-р Симон КРЕК, Институт „Йозеф Стефан”, Лаборатория по изкуствен интелект, Словения.
      Сесия 1: Въведение. Програми за създаване на речници. Език за търсене в корпуси в програмата Sketch Engine.(материали)
      Сесия 2: Едноезикова лексикография. Словенска лексикална база данни.
      (материали)

    17.06.2014

      Д-р Танеке ШОНХАЙМ, Институт за лексикография, Холандия.
      Сесия 1: Исторически речници на холандски език (представяне и демонстрация).
      Сесия 2: Корпуси, езици за търсене в корпуси. Програми за създаване на речници онлайн приложения.
      (материали)

      Д-р Симон КРЕК, Институт „Йозеф Стефан”, Лаборатория по изкуствен интелект, Словения
      Сесия 1: Едноезикова лексикография (Автоматично извличане на данни от корпус за лексикографски цели. Предложение за създаване на речник на съвременния словенски език (2013).(материали)
      Сесия 2: Правопис и нормативна намеса. Словенски онлайн пътеводител на правописа и Онлайн езиков пътеводител за училищата. Извличане на данни от Онлайн пътеводителя на правописа.
      (материали)

    18.06.2014

      Д-р Танеке ШОНХАЙМ, Институт за лексикография, Холандия.
      Сесия 1: Съвременен речник на холандския език (представяне и демонстрация).
      Сесия 2: Корпуси, езици за търсене в корпуси. Програми за създаване на речници онлайн приложения.
      (материали)

      Д-р Симон КРЕК, Институт „Йозеф Стефан”, Лаборатория по изкуствен интелект, Словения.
      Сесия 1: Двуезична лексикография (Оксфордски английско-словенски речник (1995-2006). Обръщане на английско-словенския речник (2008).
      Сесия 2: От лексикография към електронна лексикография
      (материали)

    <

    30.06.2014 г. Лекция на проф. Стоян Буров на тема: Какво се случва в граматиката на съвременния български език.
    01.07.2014 г. Лекция на проф. Виолета Косеска (Полша) на тема: Семантика и корпус.

2-4.07.2014 - Семинар: Машинен превод, проф. Микел Форкада от Университета в Аликанте, Испания (снимки)

2.07.2014

    Лекция: Въведение в машинния превод.

    Дискусия: Приложение на машинния превод.

    Лекция: Apertium - система за машинен превод, основана на правила, със свободен и отворен код.
    (материали)

3.07.2014

    Лекция: Как работи машинният превод?

    Дискусия: Принципът на семантичната композиция. Многозначност.

    Лекция: Статистически машинен превод.

    Лекция: Оценка на машинния превод.

4.07.2014

    Практикум: Инсталиране и настройка на системата Apertium.

    Практикум: Инсталиране, трениране и използване на системата Moses.
    (материали)




14 - 18.06.2014 - Лекционен курс на проф. Клаус Шулц и Флориан Финк на тема OCR postcorrection and document analysisi.

21 - 25.07. 2014- Лекционен курс на д-р Бранимир Ламбов на тема Стандарти и системи за обработка на естествен език.

1-3.09.2014 - Семинар: "Крайни автомати за обработка на езикови ресурси". (снимки)

01.09.2014

    9:30 Ерик Лапорт (UPEMLV): Локални граматики (1)(материали)

    10:50 Ерик Лапорт (UPEMLV): Флективни преобразуватели за прости думи (материали)

    12:10 Душко Витас (Белградски университет): Електронни речници (материали)

02.09.2014

    9:30 Душко Витас (Белградски университет): Речникови графи. (материали)

    10:50 Цветана Кръстев (Белградски университет): Флективни преобразуватели за съставни лексикални единици.(материали)

    12:10 Ерик Лапорт (UPEMLV): Ациклични автомати за обработка на текст. (материали)

03.09.2014

    9:30 Цветана Кръстев (Белградски университет): Локални граматика (2) (материали)

    10:50 Цветана Кръстев (Белградски университет): Локални граматики (3) (материали)

    12:10 Душко Витас (Белградски университет): История и приложения. (материали)



08-09.09.2014 - Лекции на проф. Хетил Ро Хауге "Корпусни изследвания (дисертации и проучвания) от хитри магистранти и докторанти". (материали)

16.10.2014 Лекция: на проф. Игор Мелчук на тема „Залог".

(обратно в началото)


2.В. Провеждане на съвместни семинари, работни срещи, демонстрации, обмяна на опит и др. между целевата група и преподаватели от България и чужбина, което ще доведе до поощряване на академичното сътрудничество.

    Работни срещи по тематични направления:

    20.03.2012 г. - 31.03.2013 г.Работни срещи по тематично направление - Електронни речници В резултат на дейността беше изработена програма за създаване и редактиране на речници и речникови статии LexIt

    20.03.2012 г. - 31.03.2013 г. Работни срещи по тематично направление - Демонстрационен софтуер за тагери и лематизатори.

    01.08.2013 г. - 31.12.2013 г. Работни срещи по тематично направление - Практическо обучение за създаване на карти в интернет с цел обучение и популяризиране на знание (Създаване на интернет карта на българските диалекти с илюстрация на диалектните особености на фонетично, морфологично, акцентологично и лексикално равнище) на 15.10, 17.10, 21.10, 24.10, 21.11, 25.11, 28.11, 05.12, 11.12, 16.12. В резултат на дейността беше изработена демонстрационна карта за обучение.

    01.01.2014 г. - 14.05.2014 г.
    Работни срещи по тематично направление - Разработка и тестване на системата за търсене в Българския национален корпус - семинари на 10.02, 24.02, 10.03, 24.03, 03.04, 10.04, 15.04, 24.04, 25.04, 12.05., 19.05, 26.05, 05.06, 12.06, 23.06, 07.07, 07.07, 15.07, 17.07, 21.07, 28.07
    По тематично направление Частичен синтактичен анализ с NLTK бяха проведени семинари на 12.02, 18.02, 13.03, 20.03, 27.03, 03.04, 07.04, 10.04, 15.04, 08.05., 16.05, 07.07 и 28.07.2014 г,
    По тематично направление Езикови логически задачи бяха проведени семинари на 14.02, 24.02, 27.02, 14.03, 21.03, 28.03, 04.04, 11.04, 25.04, 09.05., 16.05, 23.05, 30.05, 06.06, 13.06. 21.08.2014 г.

3. Усъвършенстване на уменията за представяне на собствени научни постижения.
3.А.Участие в научни конференции и публикуване на доклади и статии в специализирани издания по компютърна лингвистика.

    Представяния на научни форуми

    16.06.2012 - Росица Декова, заедно с И. Стоянова - презентация, на тема: Using Nooj for Analysis of Translational Asymmetries in Verb Argument Structure, изнесена на NooJ 2012, в Париж, Франция (презентация)
    22.06.2012 - Иван Георгиев - презентация, на тема: Complexity of the Continued Fractions of Some Subrecursive Real Numbers, изнесена на Computability in Europe 2012. (презентация)
    25.06.2012 - Иван Георгиев - презентация, на тема: Computing Real Functions with Rudimentary Operators, изнесена на Computability and Complexity in Analysis 2012. (презентация)
    07.2012 - Владислав Ненчев - презентация, на тема: Dynamic Relational Mereotopolgy: First-Order and Modal Logics for Stable and Unstable Relations, изнесена на Logic Colloqium 2012. (презентация)
    29.11.2012 - Ангел Генов, Росица Декова, Цветана Димитрова, Христина Кукова, Светлозара Лесева, Борислав Ризов, Е. Търпоманова, заедно със С. Коева, Ивелина Стоянова - презентация, на тема: Bulgarian-English Seentence - and Clause-Aligned Corpus, изнесена на Втори уъркшоп, посветена на анотирането на корпуси за целите на хуманитарни научни изследвания(ACRH-2), в Лисабон, Португалия. (презентация), (снимки)
    08.05.2013 - Светлозара Лесева представи доклада Text Modification for Bulgarian Sign Language Users, с автори Lozanova, Slavina, Ivelina Stoyanova, Svetlozara Leseva, Svetla Koeva, Boian Savtchev.на уъркшопа Predicting and Improving Text Readability for Target Reader Populations. Докладът е публикуван в Proceedins on Predicting and Improving Text Readability for Target Reader Populations, Stroudsburg, PA: The Association for Computational Linguistics, 2013, pp. 39-48. ISBN: 978-1-937284-64-0. (публикация)
    09.05.2013 - Светлозара Лесева представи доклада Wordnet-Based Cros Language Identification of Semantic Relations., с автори Stoyanova, Ivelina, Svetla Koeva, Svetlozara Leseva. Докладът е публикуван в Proceedings of the 4th Biennial International Workshop on Balto-Slavic Natural Language Processing, Stroudsburg, PA: The Association for Computational Linguistics, 2013, pp. 119-128. ISBN: 978-1-937284-59-6. (публикация)
    26.05.2012 - Светлозара Лесева, Цветана Димитрова, заедно със Светла Коева, Диана Благоева, Сия Колковска, Ивелина Стоянова, Българският национален корпус в контекста на съвременната лингвистика, изнесена на Трети конгрес по българистика, в София, България. (презентация)
    10.09.2013 - Светлозара Лесева предстви доклада Rule-Based Clause Splitting for Bulgarian and English, автори Svetla Koeva, Ivelina Stoyanova, Svetlozara Leseva на 32nd International Conference on Lexis and Grammar, във Фаго, Португалия.(презентация)
    30.09.2013 - Публична сесия на Института за български език - БАН, на тема Електронни езикови ресурси. (снимки)

      Мария Тодорова и Росица Декова - Български POS анотиран корпус - особености на граматичната анотация. (презентация)
      Мария Тодорова, Христина Кукова, Светлозара Лесева - Семантично анотирани ресурси за български език - БулСемКор.(презентация)
      Екатерина Търпоманова, Цветана Димитрова - Българско-английският паралелен корпус със съотнесени (прости) изречения.(презентация)
      Борислав Ризов - Софтуерна система за работа с Wordnet: Hydra.(презентация)
      Ивелина Стоянова, Мария Тодорова - Разработване на речници от съставни лексикални единици в българския език за целите на компютърната лингвистика.(презентация)
      Ивелина Стоянова, Светлозара Лесева - Уикипедия като източник на езикови ресурси - корпуси, речници и езикови модели.(презентация)
      19.11.2013 Светлозара Лесева и Цветана Димитрова представиха доклада Bulgarian National Corpus: modern trends in computational linguistics, на работна среща в Румънската академия на науките, Букурещ, Румъния.(презентация)

    04.09.2014 Представяния на конференцията Компютърна лингвистика в България CLIB 2014

      Росица Декова и Иван Держански придставиха доклада - Electronic Language Resources in Teaching Mathematical Linguistics.
      Светлозара Лесева представи доклада Automatic Semantic Filtering of Morphosemantic Relations in WordNet, разработен в съавторство с Ивелина Стоянова, Борислав Ризов, Мария Тодорова, Екатерина Търпоманова.
      Екатерина Търпоманова представи доклада Noun-Verb Derivation in the Bulgarian and the Romanian WordNet – A Comparative Approach, разработен в съавторство със Светлозара Лесева, Борислав Ризов, Мария Тодорова, Верджиника Барбу Митителу, Елена Иримия.
      Цветана Димитрова и Андрей Бояджиев придставиха доклада Historical Corpora of Bulgarian Language and Second Position Markers.
      Лъчезар Джаков представи постер на тема Mаchine Translation Based on WordNet and Dependency Relations.

    3.Б. Представяне на собствената изследователска работа пред студенти от университетски програми, както и по-широка аудитория.

      12.12.2013 Публична научна сесия, във връзка с пресконференция и представяне на проекта.

        Стефан Герджиков – Автоматично извличане на исторически вариации. Нормализация на исторически думи.
        Лъчезар Джаков – Разрешаване на езикова многозначност чрез дълбок семантико-синтактичен анализ.
        Георги Илиев – Защо компютърът (не) може да превежда.

      Борислав Ризов - Изчислителни техники за лингвисти, едноседмичен курс за практикантите от СКЛ, ИБЕ (Елена Драгомирова Димитрова, Ива Иванова Истаткова, Анна Иванова Стойкова, Габриела Иванова Делчева, Деница Руменова Арсова, Павел Николаев Ангелов), проведен през месец август 2014.

      Мария Тодорова (специализант) и Екатерина Търпоманова (специализант) - работа през месеците август, септември и октомври 2014 г. със студентите от СУ, избрали да проведат държавната си практика в СКЛ, ИБЕ – запознаване на студентите с дейността на СКЛ (БулНет, Хидра, Български национален корпус), насочване и задачи за самостоятелна работа. (Елена Драгомирова Димитрова, Ива Иванова Истаткова, Анна Иванова Стойкова,Габриела Иванова Делчева, Деница Руменова Арсова, Павел Николаев Ангелов, Явор Николаев Иванов, Мария Илиева Ваклина, Тодор Димитров Лазаров). На срещите присъстваха и Светлозара Лесева и Цветана Димитрова.


    (обратно в началото)