EN BG

Седмо състезание по компютърна лингвистика

Имат ли езикознанието и математиката допирни точки? Могат ли да се решават езикови задачи?

Не пропускайте сами да отговорите на тези въпроси, като се включите в Седмото състезание по компютърна лингвистика. Участието в Състезанието отваря нови хоризонти, в които ще откриете малка част от начините, по които компютрите „разбират“ езика.

Станете част от Състезанието, ако сте ученик в прогимназиален или гимназиален етап на обучение! Ако сте преподавател, насърчете учениците си да участват! Ако имате близки, които са ученици на подходяща възраст, препоръчайте им да се включат!


Кога: от 10:00 до 13:00 ч. на 27 април 2025 година.

Къде: Състезанието ще се проведе онлайн чрез Образователната платформа на Института за български език към Българската академия на науките.

Как: За участие в Състезанието е необходима регистрация до 10:00 ч. на 27 април 2025 година на следния линк.


Победителите ще се определят от комисия, която ще провери решенията на задачите. За отличените са предвидени награди, които ще бъдат връчени на специална церемония (или изпратени по пощата).


Награждаване

Церемонията по награждаването ще се проведе на 12 май (понеделник) от 11:00 до 13:00 ч. в Зала „Акад. Иван Евстратиев Гешов“ (Българска академия на науките, ул. „15 ноември“ №1).

Първа награда ще връчи чл.-кор. Евелина Славчева, председател на Българската академия на науките.


Лекция ще изнесе проф. д.н. Стоян Михов (Институт по информационни и комуникационни технологии, БАН) на тема Как да научим машината да говори като хората: невронен синтез на българска реч.

Стоян Михов е професор към Института по информационни и комуникационни технологии на Българската академия на науките с богат опит както в теоретичните изследвания, така и в разработването на практически приложения в различни области – теорията на крайните автомати, автоматичната обработка на естествен език, разпознаването и синтеза на реч, приближеното търсене, корекцията и нормализацията на текстове.

Резюме:

На лекцията ще бъдат представени принципите, залегнали в разработения невронен синтезатор на българска реч NeuralSpeechLab. Синтезаторът е в състояние да генерира реч с качество, което трудно се различава от естествената реч в реално време дори на мобилни устройства. Ще демонстрираме NeuralSpeechLab и ще покажем преимуществата му пред съответните аналози, предлагани от Google и Microsoft.


Награждаването на победителите е с подкрепата на ГД „Писмени преводи“ на Европейската комисия, Фондация ЛЕРАИ и Ай Би Ем България.


Награди от Главна дирекция „Писмени преводи“ на Европейската комисия ще връчи госпожа Свилена Георгиева, посланик по езиковите въпроси на Дирекцията в Представителство на Европейската комисия в България. Главна дирекция „Писмени преводи“ на Европейската комисия прилага ежедневно в работата си новите езикови технологии, свързани с автоматичния превод и компютърната обработка на езика, и поощрява интереса на младите и талантливи хора да продължат развитието си в тези области на науката и иновациите.


Фондация ЛЕРАИ е независима организация, която води глобален диалог в пресечната точка на технологиите, обществото и устойчивото развитие. В свят, оформен от бърз и динамичен напредък – особено в областта на изкуствения интелект – ЛЕРАИ служи като мост между научните изследвания, иновациите и реалното им приложение в живота на хората. Като основател на Международната олимпиада по изкуствен интелект (IOAI), Фондация ЛЕРАИ се ангажира да вдъхновява и подкрепя следващото поколение иноватори в областта на изкуствения интелект.

Ай Би Ем (IBM) е базирана на ценности компания с хора, които създават и прилагат технологии, карайки света да работи по-добре. Днес хиляди служители на Ай Би Ем по целия свят изобретяват и интегрират хардуер, софтуер и услуги, за да позволяват на прогресивни предприятия, институции и хора да успеят и изградят една по-интелигентна планета.
Ай Би Ем са горди и с Центъра за иновации за клиенти в София, България (IBM Client Innovation Center Sofia), който е и най-големият център от такъв тип за компанията в световен мащаб.


Copyright © 2015-2022 Институт за български език. Всички права запазени.