EN BG

Обогатяване на семантичната мрежа Уърднет с концептуални фреймове



Срок: 2021-2023

Вид на проекта: колективен

Финансиране: Фонд „Научни изследвания“



Ръководител: проф. д-р Св. Коева

Участници: проф. д-р Св. Коева, проф. Тинко Тинчев (Факултет по математика и информатика, Софийски университет), проф. Мила Димитрова-Вълчанова (Норвежки университет за наука и технологии, Трондхайм), гл. ас. д-р Св. Лесева, гл. ас. д-р Цв. Димитрова, гл. ас. д-р М. Тодорова,гл. ас. д-р В. Стефанова, д-р Ив. Стоянова, М. Ялъмов, К. Белев, Хр. Кукова, В. Петрова.

Резюме:

Предлаганото теоретично изследване е насочено към семантично описание и типологизация на глаголните предикати. Семантичното описание ще се основава на разработването на система от абстрактни концептуални фреймове, представящи семантичната структура на глаголи от основната лексика (включително лексиката на деца от определена възрастова група), и интегрирането на концептуалните фреймове в структурата на семантичната мрежа Уърднет.

Основната цел на проекта е абстрактно представяне на типовете концептуални фреймове, които съотнасят глаголни предикати и класовете съществителни имена, които се реализират (задължително или не) в областта на действие на предикатите.

Хипотезата ни е, че доколкото концептуализацията отразява света, който ни заобикаля, и позволява междуезиковата комуникация, подобно абстрактно (и до голяма степен) езиково независимо описание е възможно.

За да се постигне основната цел на проекта, са формулирани следните по-специфични цели:

  • Разработване на система от концептуални фреймове, представящи семантичната структура на глаголи от основния речников запас (включително на деца от определена възрастова група).
  • Детайлно онтологично представяне на семантичните класове на съществителните имена в Уърднет, участващи в семантичната структура на глаголи от основния речников запас.
  • Интегриране на системата от концептуални фреймове в структурата на семантичната мрежа Уърднет.
  • Извеждане на теоретични обобщения за онтологичното описание на семантичните класове на съществителните, за системата от концептуални фреймове, както и за комплексното представяне на семантична информация.

Предпоставка за постигането на основната цел и специфичните цели е използването на автоматизираните процедури за анализ на големи масиви от текстове с оглед на реализацията на глаголни предикати и техните обкръжения, както и разработването и използването на онлайн система за създаване, редактиране и визуализация на концептуални фреймове.

В основата на този аспект от изследването стои разбирането, че достоверни теоретични заключения могат да бъдат направени въз основа на количествен и дистрибутивен анализ, извършен с помощта на съвременните езикови технологии.

При изпълнението на описаните цели ще бъде постигната още една цел с фундаментален характер: диференциране на основните прилики и разлики при моделите за концептуализация, лексикализация и граматикализация при различните семантични класове предикати в съвременния български език. Това ще открои езиково специфичните и езиково независимите семантични характеристики, които имат общотеоретично значение (или са валидни за голяма група езици).

Дейностите в рамките на проекта са организирани в работни пакети.

Работен пакет 1 „Управление на проекта“

Дейност 1.1. Изготвяне и изпълнение на детайлен работен план за работата по проекта; от месец 1 до месец 36.

Дейност 1.2 Изготвяне и приемане на финансови и научни отчети по проекта: от месец 16 до месец 18 и от месец 34 до месец 36.

Дейност 1.3. Организиране на одит на проекта: от месец 16 до месец 18 и от месец 34 до месец 36.

Работен пакет 2 „Формално описание на семантичната структура на глаголни синонимни множества, част от основния речников запас“

Дейност 2.1. Определяне на глаголните синонимни множества, част от основния речников запас: от месец 1 до месец 6.

Дейност 2.2. Определяне на концептуалните фреймове, необходими за описанието на избраните глаголни синонимни множества: от месец 7 до месец 18.

Дейност 2.3. Представяне на онтология на семантичните класове на съществителните имена в Уърднет: от месец 13 до месец 18.

Работен пакет 3 „Изграждане на система за създаване, редактиране и визуализация на концептуални фреймове“

Дейност 3.1 Спецификация на функционалностите и дизайн на архитектурата на системата: от месец 7 до месец 12.

Дейност 3.2. Имплементация на системата за свързване, редактиране и визуализация на концептуални фреймове: от месец 7 до месец 12.

Дейност 3.3. Интензивно тестване на системата и фиксиране на установени несъответствия: от месец 13 до месец 18.

Работен пакет 4 „Обогатяване на семантичната мрежа Уърднет с концептуални фреймове“

Дейност 4.1. Автоматично обогатяване на семантичната мрежа Уърднет с концептуални фреймове: от месец 19 до месец 24.

Дейност 4.2. Въвеждане и редакция на концептуални фреймове в семантичната мрежа Уърднет с помощта на създадената за целта система: от месец от месец 22 до
месец 30.

Дейност 4.3. Автоматични тестове за приложимостта на системата от концептуални фреймове: от месец 30 до месец 36.

Работен пакет 5 „Теоретични обобщения за комплексното представяне на семантична информация“

Дейност 5.1. Теоретични обобщения за системата от семантични класове на съществителните имена: от месец 19 до месец 24.

Дейност 5.2. Теоретични обобщения за системата от концептуални фреймове: от месец 19 до месец 24.

Дейност 5.3. Теоретични обобщения за комплексното представяне на семантична информация: от месец 25 до месец 36.

Работен пакет 6 „Разпространение на резултатите от проекта“

Дейност 6.1. Осигуряване на свободен достъп до резултатите от проекта в интернет: от месец 1 до месец 36.

Дейност 6.2. Представяне на резултатите от проекта на реномирани международни форуми или списания: от месец 1 до месец 36.

Дейност 6.3. Разработване на план за реализация на резултатите от проекта: от месец 33 до месец 36.


Планът за реализация и разпространение на резултатите е ориентиран към осигуряването на широк обществен достъп до придобитото ново знание при неизключителни и недискриминационни условия: предоставяне на свободен онлайн достъп, разпространение на създадените семантични ресурси с лиценз CC-BY-SA, широко популяризиране чрез участие в национални и международни научни форуми, интегриране на резултатите в преподаването, организиране на прояви, ориентирани към широката общественост.

1. Осигуряване на онлайн достъп до резултатите от проекта

Ще бъде разработена специална уебстраница, на която ще се публикува актуална информация за проекта. Чрез нея ще бъде осигурен достъп и до научните резултати от работата. Достъп до резултатите ще има и чрез страницата на Института за български език. За повишаване на видимостта резултатите (бази от данни и публикации) ще бъдат публикувани на страницата на центъра МЕТА-СПОДЕЛЯНЕ към Института или на сходна по предназначение платформа. МЕТА-СПОДЕЛЯНЕ е отворена инфраструктура, която осигурява разпределен и сигурен достъп до информация за езикови технологии и ресурси за множество европейски езици, като достъпът до нея се извършва от различни центрове за езикови технологии в Европа.

По този начин ще се осигури широк достъп до резултатите от проекта, в това число: а) разработените семантични ресурси със свободен достъп (лиценз CC-BY-SA) – колекция от глаголни синонимни множества, част от основния речников запас; онтология на семантичните класове на съществителните имена в Уърднет; система от концептуални фреймове, представящи семантичната структура на глаголи от основния речников запас; база от данни с глаголни синонимни множества и техните концептуални фреймове; система от концептуални фреймове, интегрирани в структурата на Уърднет; б) софтуер за създаване, редактиране и визуализация на концептуални фреймове; в) свободнодостъпни публикации и представяния на доклади на научни форуми (мултимедийни презентации, видеозаписи или под.).

2. Публикации

По проекта се предвижда подготвяне и издаване на минимум 6 публикации в реферирани и индексирани издания (напр. Lingvisticae Investigationes: International Journal of Linguistics and Language Resources, както и в изданията на Института за български език – сп. „Български език“, сп. „Балканско езикознание“ (индексира се в Скопус), „Известия на Института за български език „Проф. Л. Андрейчин“ (от които поне две в издания с импакт фактор (Web of Science) и импакт ранг (SCOPUS), в рецензирани тематични сборници и в сборниците от международни конференции, в които членовете на екипа ще участват.
Предвижда се част от тези публикации да бъдат в издания със свободен достъп. Информация за публикациите ще бъде разпространявана както на специализираната страница на проекта, така и на страниците на Института за български език и на личните страници на участниците в проекта.

Предвижда се най-значимите теоретични резултати да бъдат публикувани в специална колективна монография със студии, които ще бъдат рецензирани. Колективната монография ще бъде разпространявана както през уебстраницата на проекта, така и чрез порталите за споделяне на научна литература (ResearchGate, Academia и др.) и научни бази от данни (CEEOL и др.).

3. Участие в научни форуми

Основна насока за бъдещото разпространение на резултатите е чрез участие с минимум 6 научни съобщения в специализирани международни научни форуми в областта на компютърната лингвистика, семантичните мрежи и онтологиите, и публикации в престижни международни издания. Участниците в проекта ще подготвят публикации за участие в национални и международни научни форуми като Конференцията за езикови ресурси и оценка (LREC’2022), „Семантика“ (SEMANTICS), Конференцията за лексикална и компютърна семантика (*SEM) и съпътстващите ги уъркшопи, както и на редица лингвистични конференции, организирани специално за разпространението на резултатите от проекта. Mладите учени и постдокторантите, участващи в проекта, ще се възползват от възможностите за научни изяви на форумите, по време на които също ще бъдат обсъждани научните дейности по проекта.

4. Лекции пред научната общност, студенти и преподаватели

Разработваните ресурси ще бъдат представени и пред ученици – състезатели по лингвистика и компютърна лингвистика и пред студенти от бакалавърски и магистърски програми в Софийския университет „Св. Кл. Охридски“, където членовете от екипа преподават или традиционно са канени като гост лектори: лингвистичния семинар на докторантското училище към СУ; курсовете по Съвременни синтактични теории и Формално описание на естествените езици в магистърската програма „Компютърна лингвистика. Интернет технологии в хуманитаристиката“.

5. Разпространение на резултатите от проекта пред широката общественост

Като практически резултат от бъдещите теоретични и приложни изследвания и надграждането и обогатяването на разработваните ресурси (Уърднет и Фреймнет) се предвижда създаването на образователни игри, насочени към ученици от различни възрасти и широката общественост, в които да се интегрира концептуалното знание за предикатите и тяхната съчетаемост и за семантичните релации по начин, насърчаващ прилагането на изследователски подход при решаването на поставените езикови задачи.

Публикуването на резултатите в реномирани реферирани и индексирани издания, участието с научни съобщения в научни форуми, организирането на Специалната сесия, посветена на Уърднет и онтологиите, както и на научни семинари ще допринесе за разпространението на резултатите, развитието на научното сътрудничество с български и международни екипи и за изграждането, поддържането и развитието на международни научни мрежи (например Европейската мрежа за върхови постижения МЕТА-НЕТ, Европейската федерация на националните езикови институти и др.), в съответствие с индикаторите за резултатите от настоящото предложение.



Ресурсите, резултат от проекта, се разпространяват със свободен лиценз Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC-BY-SA 4.0).


Дейност 2.1. Семантичен ресурс: Колекция от 5074 глагола, организирани в синонимни множества, оценени по специална методика, включваща количествени и качествени критерии с цел да се провери принадлежността им към основния речников запас.

За изтегляне (pdf)


Дейност 2.1. Семантичен ресурс: Колекция от 269 глагола, оценени експериментално за степента на тяхното овладяване сред ученици от начален етап на обучение.

За изтегляне (pdf)


Дейност 2.1. Задачи от експеримента за за степента на тяхното овладяване сред ученици от начален етап на обучение.

Към задачите (онлайн достъп)


Дейност 2.2. Семантичен ресурс: Система от концептуални фреймове, представящи семантичната структура на глаголи от основния речников запас. При приемането на работата по етапа, системата ще бъде отворена за разглеждане от потребители.

Към системата (онлайн достъп)


Дейност 2.2. Семантичен ресурс: Автоматично приписани семантични фреймове от Фреймнет на глаголи от основния речников запас.

За изтегляне (pdf)


Дейност 2.3. Семантичен ресурс: Онтология на семантичните класове на съществителните имена, съотнесени със синонимни множества в Уърднет, участващи в семантичната структура на глаголи от основния речников запас.

За изтегляне (pdf)


Дейност 3.1. Техническа спецификация на системата за свързване, редактиране и визуализация на концептуални фреймове.

За изтегляне (pdf)


Дейност 3.2. Софтуер за създаване, редактиране и визуализация на концептуални фреймове.

Към системата (онлайн достъп)


Дейност 3.3. Онлайн система за създаване, редактиране и визуализация на концептуални фреймове.

Към системата (онлайн достъп)


Дейност 4.1. Семантичен ресурс: Синонимни множества от Уърднет, обогатени с автоматично приписани и ръчно проверени семантични фреймове.

За изтегляне (tsv)


Дейност 4.1. Семантичен ресурс: Синонимни множества от Уърднет, обогатени с комбинирана информация от Фреймнет и Върбнет.

За изтегляне (zip) | Визуализация


Дейност 4.2. Семантичен ресурс: Система от концептуални фреймове, суперфеймове и глаголните лексикални единици, които предизвикват тяхната представа.

За изтегляне (zip)


Дейност 4.3. Семантичен ресурс: Усъвършенствана система от концептуални фреймове, интегрирани в структурата на Уърднет.

За изтегляне (tsv)


Дейност 4.3. Корпус от анотирани примери, потвърждаващи валидността на приписаните семантични фреймове и отразяващи синтактичната и семантичната реализация на съответните фреймови елементи.

За изтегляне (zip) | Визуализация

Колективна монография

Публикации в списания и сборници от конференции

Колективна монография

Публикувана е колективна монография в Издателство „Проф. Марин Дринов“ на БАН, която съдържа предговор и шест студии – от които четири на български и две на английски език. Монографията е рецензирана от доц. д-р Атанас Атанасов (Софийски университет „Св. Кл. охридски“) и гл. ас. д-р Росица Декова (Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“).

Коева, Св. (ред.). Семантични студии. Синтактично и семантично описание на български глаголи. София: Издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“, 2024. (pdf)

Koeva, Svetla. (ed.) Semantic studies: syntactic and semantic description of Bulgarian verbs. Sofia. 2024. Prof. Marin Drinov Publishing House of Bulgarian Academy of Sciences. (pdf)

Съдържание:

Коева, Св. Семантични студии. Синтактично и семантично описание на български глаголи. Предговор. – В: Коева, Св. (ред.). Семантични студии. Синтактично и семантично описание на български глаголи. София: Издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“, с. 7–13. DOI: https://doi.org/10.7546/SemanticStudies2024.01 (pdf)

Koeva, S. Extended ontology of noun semantic classes. – In: Koeva, S. (ed.). Semantic studies. Syntactic and semantic description of Bulgarian verbs. Sofia: BAS Press „Prof. Marin Drinov“, pp. 12–45. DOI: https://doi.org/10.7546/SemanticStudies2024.02 (pdf)

Стефанова, В. Част на тялото като семантична характеристика. – В: Коева, Св. (ред.). Семантични студии. Синтактично и семантично описание на български глаголи. София: Издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“, с. 46–73. https://doi.org/10.7546/SemanticStudies2024.03 (pdf)

Leseva, S., I. Stoyanova. Verbs of communication: validation of conceptual frames in corpus data. – In: Koeva, S. (ed.). Semantic studies. Syntactic and semantic description of Bulgarian verbs. Sofia: BAS Press „Prof. Marin Drinov“, pp. 74–116. https://doi.org/10.7546/SemanticStudies2024.04 (pdf)

Димитрова, Цв. За природата на притежателите. – В: Коева, Св. (ред.). Семантични студии. Синтактично и семантично описание на български глаголи. София: Издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“, с. 117–133. https://doi.org/10.7546/SemanticStudies2024.05 (pdf)

Тодорова, М. За семантичния клас глаголи за контакт чрез преместване. – В: Коева, Св. (ред.). Семантични студии. Синтактично и семантично описание на български глаголи. София: Издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“, с. 134–153. https://doi.org/10.7546/SemanticStudies2024.06 (pdf)

Кукова, Х. Основни фреймове за перцепция и комплексно представяне на семантико-синтактична информация. – В: Коева, Св. (ред.). Семантични студии. Синтактично и семантично описание на български глаголи. София: Издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“, с. 154–178. https://doi.org/10.7546/SemanticStudies2024.07 (pdf)


Публикации в списания и сборници от конференции

Dimitrova, T. Verbs of transfer of possession in FrameNet. – In: Proceedings of the International Annual Conference of the Institute for Bulgarian Language (Sofia, 2024). Sofia: Prof. Marin Drinov Academic Publishing House of the Bulgarian Academy of Sciences, 2024, pp. 310–316. DOI: (pdf) (предстои подаване за оценка и включване на сборника в WoS)

Koeva, S. Extended ontology of noun semantic classes. – In: Koeva, S. (Ed.) Semantic studies. Syntactic and semantic description of Bulgarian verbs. Sofia: BAS Press „Prof. Marin Drinov“, pp. 12 – 45. (pdf)

Koeva, S. Towards detailed semantic classes of nouns. – В: Коева, Св., Хр. Дейкова, М. Стаменов (съст.). Доклади от Международната годишна конференция на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ (София, 2024 година). София: Издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“, 2024, с. 301–309. ISSN 2683-118Х (print). ISSN 2683-1198 (online). (pdf) (предстои подаване за оценка и включване на сборника в WoS)

Koeva, S., E. Doychev. System for processing and evaluating lexical-semantic resources. – Cybernetics and Information Technologies. (WoS, Scopus) (подадено за оценка)

Leseva, S., I. Stoyanova. Verbs of communication: Validation of semantic frames in corpus data. – In: Koeva, S. (ed.). Semantic studies. Syntactic and semantic description of Bulgarian verbs. Sofia: BAS Press „Prof. Marin Drinov“, pp. 74–116. (pdf)

Димитрова, Цв. За природата на притежателите. – В: Коева, Св. (ред.). Семантични студии. Синтактично и семантично описание на български глаголи. София: Издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“, с. 117–133. (pdf)

Коева Св. Принципи на семантичното описание в Българския фреймнет. – В: Сборник с доклади от Международната научна конференция „Българистични езиковедски четения“, 2024, София. (под печат)

Коева, Св. Семантични студии. Синтактично и семантично описание на български глаголи. Предговор. – В: Коева, Св. (ред.). Семантични студии. Синтактично и семантично описание на български глаголи. София: Издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“, с. 7–13. (pdf)

Кукова, Хр. Глаголи за емоция и някои фреймови реализации (върху материал от българския език). – В: Коева, Св., Хр. Дейкова, М. Стаменов (съст.). Доклади от Международната годишна конференция на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ (София, 2024 година). София: Издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“, 2024, с. 335–344. ISSN 2683-118Х (print). ISSN 2683-1198 (online). (pdf) (предстои подаване за оценка и включване на сборника в WoS)

Кукова, Хр. Основни фреймове за перцепция и комплексно представяне на семантико-синтактична информация. – В: Коева, Св. (ред.) Семантични студии. Синтактично и семантично описание на български глаголи. София: Издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“, с. 154–178. (pdf)

Лесева, Св., Ив. Стоянова. Корпусни данни за анализ на синтактичната реализация на семантичните фреймове. – В: Коева, Св., Хр. Дейкова, М. Стаменов (съст.). Доклади от Международната годишна конференция на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ (София, 2024 година). София: Издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“, 2024, с. 325–334. ISSN 2683-118Х (print). ISSN 2683-1198 (online). (pdf) (предстои подаване за оценка и включване на сборника в WoS)

Стефанова, В. Глаголи, свързани с част от тялото – семантични фреймове и селективни ограничения. – В: Коева, Св., Хр. Дейкова, М. Стаменов (съст.). Доклади от Международната годишна конференция на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ (София, 2024 година). София: Издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“, 2024, с. 345–353. ISSN 2683-118Х (print). ISSN 2683-1198 (online). (pdf) (предстои подаване за оценка и включване на сборника в WoS)

Стефанова, В. Част на тялото като семантична характеристика. – В: Коева, Св. (ред.). Семантични студии. Синтактично и семантично описание на български глаголи. София: Издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“, с. 46–73. (pdf)

Стефанова, В., М. Тодорова, Цв. Димитрова. Резултати от изследване на глаголна семантика при деца чрез езикови задачи, проведени онлайн. – В: Педагогика, 2024. (WoS) (под печат)

Тодорова, М. За семантичния клас глаголи за контакт чрез преместване. – В: Коева, Св. (ред.) Семантични студии. Синтактично и семантично описание на български глаголи. София: Издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“, с. 134 – 153. (pdf)

Тодорова, М. Селективни особености на глаголи за контакт. – В: Коева, Св., Хр. Дейкова, М. Стаменов (съст.). Доклади от Международната годишна конференция на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ (София, 2024 година). София: Издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“, 2024, с. 317–324. ISSN 2683-118Х (print). ISSN 2683-1198 (online). (pdf)

Koeva, S., D. Hristov. Resolving multiple hyperonymy. – In: Proceedings of the 12th Global Wordnet Conference, University of the Basque Country, Donostia – San Sebastian, Basque Country. Global Wordnet Association, pp. 343–351. (pdf) (Индексирано в: DBLP | ACL Antology)

Stoyanova, I., S. Leseva. Expanding the conceptual description of verbs in WordNet with semantic and syntactic information. – In: Proceedings of the 12th Global Wordnet Conference, University of the Basque Country, Donostia – San Sebastian, Basque Country. Global Wordnet Association, pp. 284–294. (pdf) (Индексирано в: DBLP | ACL Antology)

Todorova, M. Semantic annotation of common lexis verbs of contact in Bulgarian. – In: Bunt, H. (ed.). Proceedings of the 19th Joint ACL – ISO Workshop on Interoperable Semantic Annotation (ISA-19), June 20, 2023 at IWCS 2023, Nancy, France, Association for Computational Linguistics. pp. 11–17. (pdf)

Todorova, M. Semantic specifics of Bulgarian verbal computer terms. – In: Proceedings of the Workshop on Computational Terminology in NLP and Translation Studies (ConTeNTS) Incorporating the 16th Workshop on Building and Using Comparable Corpora (BUCC), pp. 45–50. (pdf)

Коева, Св. Семантични и концептуални фреймове: универсални свойства и специфични черти. – В: Сборник с доклади от Международната научна конференция „Единство и разделение в езиците. литературите и културите“, 2023, София. (под печат)

Коева, Св. Частите на речта като части на изречението, или дали винаги глаголите заемат отделна синтактична позиция. – В: Български език. Приложение, 70 (2023), 143–157. (pdf)

Кукова, Хр. Концептуални фреймове при някои глаголи за комуникация. – В: Сборник с доклади от Международната научна конференция „Единство и разделение в езиците, литературите и културите“, 2023. (под печат)

Стефанова, В., М. Тодорова, Цв. Димитрова. Анализ на резултатите от изследване на глаголната семантика при деца. – В: Сборник с доклади от Международната научна конференция „Единство и разделение в езиците, литературите и културите“, 2023. (под печат)

Koeva, S., E. Doychev. Ontology supported frame classification. – In: Proceedings of the Fifth International Conference Computational Linguistics in Bulgaria (CLIB 2022), Institute for Bulgarian Language, 2022, pp. 203–213, ISSN:2367-5675. (pdf) (Scopus)

Koeva, S., E. Doychev. Ontology Supported Frame Classification (Класификация на фреймове, основана на онтология). Proceedings of the Fifth International Conference Computational Linguistics in Bulgaria (CLIB 2022), 2022, ISSN:2367-5675, 214-223. Индексира се в Scopus. (pdf)

Leseva, S., I. Stoyanova. Linked resources towards enhancing the conceptual description of general lexis verbs using syntactic information. – In: Proceedings of the Fifth International Conference Computational Linguistics in Bulgaria (CLIB 2022), Institute for Bulgarian Language, 2022, pp. 214–223, ISSN: 2367-5675. (pdf) (Scopus)

Leseva, Sv., Stoyanova, Iv. Linked Resources towards Enhancing the Conceptual Description of General Lexis Verbs Using Syntactic Information (Лексикални ресурси, насочени към обогатяването на концептуалното описание на основна глаголна лексика със семантична и синтактична информация). Proceedings of the Fifth International Conference Computational Linguistics in Bulgaria (CLIB 2022), 2022, ISSN:2367-5675, 214-223. Индексира се в Scopus. (pdf)

Димитрова-Вълчанова, М., В. Вълчанов. Аргументи за добро и за лошо: фактори, влияещи на процеса на активното разбиране на свободни глаголни словосъчетания и глаголни идиоми с еднаква опора. Български език, Приложение (Доклади от Осмия форум „Българска граматика“), 69 (2022), 23-41. (pdf)

Коева, Св., Дойчев, Е. Булфрейм – система за създаване и редактиране на концептуални фреймове. Доклади от Международната годишна конференция на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ (София, 2022 година). Светла Коева, Максим Стаменов (съставители), ISSN 2683-118X (print), ISSN 2683-1198 (online), 544-553. (pdf)

Тодорова, М., Цв. Димитрова, В. Стефанова. Изследване на основния понятиен апарат и речников запас на глаголи при ученици в начален етап на обучение. сп. „Педагогика“, 94, 7, 2022, ISSN:1314–8540 (Online); ISSN 0861–3982 (Print), DOI:10.53656/ped2022-7.06, 896-913. (pdf)

Коева, Св. Към типологичен анализ на комплементността в български. Доклади от Международната годишна конференция на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ (София, 2021). Светла Коева, Максим Стаменов (съставители), т. 2, Т. 2, София: Издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“, 2021, ISSN:2683-118Х (print); ISSN 2683-1198 (online), 13-27. (pdf)

Лесева, Св., Стоянова, Ив. Семантично описание на глаголи за промяна и йерархична организация на концептуалните фреймове. Доклади от Международната годишна конференция на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“. Светла Коева, Максим Стаменов (съставители), Издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“, 2021, ISSN:2683-118Х, DOI:10.7546/ConfIBL2021.II.31, 76-85. (pdf)

Представяне на конференции

Доклад на Светла Коева на тема Towards detailed semantic classes of nouns на Международната годишна конференция на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ (София, 2024 година), изнесен на 16.05.2024 г. в рамките на тематичния панел Компютърна и корпусна лингвистика.

Доклад на Валентина Стефанова на тема Глаголи, свързани с част от тялото – семантични фреймове и селективни ограничения на Международната годишна конференция на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ (София, 2024 година), изнесен на 16.05.2024 г. в рамките на тематичния панел Компютърна и корпусна лингвистика.

Доклад на Светлозара Лесева и Ивелина Стоянова на тема Корпусни данни за анализ на синтактичната реализация на семантичните фреймове на Международната годишна конференция на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ (София, 2024 година), изнесен на 16.05.2024 г. в рамките на тематичния панел Компютърна и корпусна лингвистика.

Постер на Ивелина Стоянова на тема English-Bulgarian comparable corpus annotated with FrameNet valence patterns, представен по време на UniDive 2nd General Meeting, University of Naples L’Orientale, 8 – 9 February 2024, Неапол, Италия. Постер

Доклад на Цветана Димитрова на тема Verbs of transfer of possession in FrameNet на Международната годишна конференция на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ (София, 2024 година), изнесен на 16.05.2024 г. в рамките на тематичния панел Компютърна и корпусна лингвистика.

Доклад на Христина Кукова на тема Глаголи за емоция и някои фреймови реализации (върху материал от българския език) на Международната годишна конференция на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ (София, 2024 година), изнесен на 16.05.2024 г. в рамките на тематичния панел Компютърна и корпусна лингвистика.

Доклад на Мария Тодорова на тема Селективни особености на глаголи за контакт на Международната годишна конференция на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ (София, 2024 година), изнесен на 16.05.2024 г. в рамките на тематичния панел Компютърна и корпусна лингвистика.

Доклад на Светла Коева и Димитър Христов на тема Resolving multiple hyperonymy на международната научна конференция 12th Global Wordnet Conference, GWC 2023, Donostia, Spain, January 23 – 27, 2023. Изнесен на 27.01.2023 г. Презентация

Доклад на Светла Коева на тема Семантични и концептуални фреймове: универсални свойства и специфични черти на Международната научна конференция „Единство и разделение в езиците. литературите и културите“, 2023, София. Резюме

Пленарен доклад на Светла Коева на тема Принципи на синтактичното и семантичното описание на българските глаголи в Булфрейм на Международната научна конференция „Българистични езиковедски четения“. Изнесен на 23.11.2023 г.

Доклад на Ивелина Стоянова и Светлозара Лесева на тема Expanding the conceptual description of verbs in WordNet with semantic and syntactic information на международната научна конференция 12th Global Wordnet Conference, GWC 2023, Donostia, Spain, January 23 – 27, 2023. Изнесен на 26.01.2023 г. Презентация

Постер на Светлозара Лесева и Ивелина Стоянова на тема Conceptual description of verbs and their semantic and syntactic features, представен по време на UniDive 1st General Meeting, Paris-Saclay University, 16 – 17 March 2023. Постер

Доклад на Христина Кукова на тема A verb sense and its frame semantics representation на международната научна конференция Architectures and Mechanisms for Language Processing (AMLaP 23 conference), 31 август – 2 септември 2023 г., Сан Себастиан, Испания.

Доклад на Валентина Стефанова, Мария Тодорова, Цветана Димитрова на тема Анализ на резултатите от изследване на глаголната семантика при деца на Международната научна конференция „Единство и разделение в езиците, литературите и културите“, организирана от Факултета по славянски филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, София. Изнесен на 09.05.2023 г.

Доклад на Мария Тодорова, Цветана Димитрова, Валентина Стефанова на тема Изследване на основна глаголна лексика в български при ученици чрез езикови игри на Международната научна конференция „Езици, култури, комуникации“, Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“, Велико Търново. Изнесен на 08.06.2023 г.

Доклад на Мария Тодорова на тема Semantic annotation of common lexis verbs of contact in Bulgarian на международния форум 19th Joint ACL – ISO Workshop on Interoperable Semantic Annotation (ISA-19) at IWCS 2023, Nancy, France. Изнесен на 20.06.2023 г.

Доклад на Мария Тодорова на тема Semantic specifics of Bulgarian verbal computer terms на международния форум Workshop on Computational Terminology in NLP and Translation Studies (ConTeNTS) at RANLP 2024, September 2023, Varna, Bulgaria. Изнесен на 07.09.2023 г.

Доклад на Светла Коева на тема Частите на речта като части на изречението, или дали винаги глаголите заемат отделна синтактична позиция, изнесен на 20.10.2022 г. на Деветия форум „Българска граматика“.

Доклад на Светла Коева и Емил Дойчев на тема Булфрейм – система за създаване и редактиране на концептуални фреймове, изнесен на Международната годишна конференция на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“, провела се на 15.05.2022 г.

Доклад на Светлозара Лесева и Ивелина Стоянова на тема Linked Resources towards Enhancing the Conceptual Description of General Lexis Verbs Using Syntactic Information (Лексикални ресурси, насочени към обогатяването на концептуалното описание на основна глаголна лексика със семантична и синтактична информация), изнесен на Петата международна конференция Компютърната лингвистика в България (CLIB 2022), която се проведе през септември 2022 г.

Доклад на Светла Коева и Емил Дойчев на тема Ontology Supported Frame Classification (Класификация на фреймове, основана на онтология), изнесен на Петата международна конференция Компютърната лингвистика в България (CLIB 2022), която се проведе през септември 2022 г.

Доклад на Светла Коева на тема Към типологичен анализ на комплементността в български, изнесен на Международната годишна конференция на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“, провела се на 15.05.2021 г.

Доклад на Светлозара Лесева и Ивелина Стоянова на тема Семантично описание на глаголи за промяна и йерархична организация на концептуалните фреймове, изнесен на Международната годишна конференция на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“, провела се на 15.05.2021 г.

Доклад на Мила и Валентин Вълчанови на тема Аргументи за добро и за лошо: фактори, влияещи на процеса на активното разбиране на свободни глаголни словосъчетания и глаголни идиоми с еднаква опора, изнесен на Осмия форум „Българска граматика“, организиран от Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“, провел се на 21 и 22 октомври 2021.

Семинари и лекции

Международен семинар на Светла Коева, 4.10.2022 г., онлайн

Семинар на 27 октомври 2021, Институт за български език „Проф. Любомир Андрейчин“

Семинар на 28 октомври 2021, Институт за български език „Проф. Любомир Андрейчин“

Семинар на 29 октомври 2021, Институт за български език „Проф. Любомир Андрейчин“

Семинар, 22 – 25 май 2023 г., Институт за български език

Публична лекция на Синиша Руняич, 25.05.2023

Публична лекция на доц. Илияна Кръпова, 4.06.2024

Публична лекция на проф. Гулиелмо Чинкуе, 6.06.2024


Международен семинар на Светла Коева, 4.10.2022 г., онлайн

Семинар на проф. Светла Коева на тема Bulgarian FrameNet: Current State and Future Prospects (Българският Фреймнет: състояние и перспективи), изнесен на 4.10.2022 г. Семинарът е част от поредицата Global FrameNet Tuesdays, която се организира от 2020 година насам в продължение на International FrameNet Workshop.

Лекцията обръща внимание на: a) идентифицирането на български глаголи, които се свързват с определена семантична рамка във Фреймнет; б) езиково специфичните данни, използвани за описанието на българските глаголи (главно стойности на граматически категории и граматични роли); в) типове съотнасяне на семантичните рамки от Фреймнет към българските глаголи: еквивалентност (съществува, когато лексикалните единици в двата езика са преводни еквиваленти и семантичната рамка точно представя семантиката на българския глагол); трансфер (прилага се, когато лексикалната единица е включена само в Българския фреймнет, а семантичният фрейм е зададен въз основа на връзка на наследяване); модификация (когато е необходима адаптация на семантичната рамка, за да съответства на българските данни) и създаване на нови семантични рамки; и г) свързване на основните фреймови елементи със семантичните класове на съществителните или комбинация от класове, осигуряващи изразяването на синтагматични отношения между глагола и съществителните. Представена е и системата Булфрейм – уеббазирана система, предназначена за създаване, редактиране, валидиране и преглед на семантични рамки. Данните от Българския фреймнет ще бъдат използвани в бъдещи изследвания за задачи за анотиране на семантични роли.

Информация


Семинар на 27 октомври 2021, Институт за български език „Проф. Любомир Андрейчин“

11 – 13 часа Обща среща по Работен пакет 2. Формално описание на семантичната структура на глаголни синонимни множества, част от основния речников запас с всички участници: проф. д-р Светла Коева, проф. д-р Мила Димитрова-Вълчанова, проф. д-р Валентин Вълчанов, гл. ас. д-р Светлозара Лесева, гл. ас. д-р Мария Тодорова, гл ас. д-р Валентина Стефанова, д-р Ивелина Стоянова, гл. ас. д-р Цветана Димитрова, Христина Кукова. Проф. Мила Димитрова-Вълчанова е ръководител на Работния пакет. По време на срещата бяха направени:

Преглед и оценка на резултатите от изпълнението на задача 2.1. Определяне на глаголните синонимни множества, част от основния речников запас: от месец 1 до месец 6.
Обсъждане на текущата работа по задача 2.2. Определяне на концептуалните фреймове, необходими за описанието на избраните глаголни синонимни множества: от месец 7 до месец 18.

15 – 17 часа Обсъждане на експериментите за определяне на основния лексикален запас от глаголи в различни възрастови групи и на техните концептуални фреймове: тематични области; критерии за подбор на елементите, които участват в експериментите; степен на сложност; влияние на реда на задачите в експериментите.
Участници: проф. Мила Димитрова-Вълчанова, проф. Валентин Вълчанов, гл. ас. Мария Тодорова, гл. ас. Валентина Стефанова, гл. ас. Цветана Димитрова, Христина Кукова.


Семинар на 28 октомври 2021, Институт за български език „Проф. Любомир Андрейчин“

10 – 11 часа Лекция на проф. Мила Димитрова-Вълчанова (от Норвежкия университет за наука и технологии в Трондхайм, Норвегия) на тема „Аспектът в съзнанието на говорещия“ в рамките на Есенния лингвистичен семинар на Института за български език

14 – 16 часа Обсъждане на съвместна публикация, отразяваща постигнатите до момента резултати. Участници в срещата: проф. д-р Светла Коева, проф. д-р Мила Димитрова-Вълчанова, проф. д-р Валентин Вълчанов, гл. ас. д-р Светлозара Лесева, гл. ас. д-р Мария Тодорова, д-р Ивелина Стоянова


Семинар на 29 октомври 2021, Институт за български език „Проф. Любомир Андрейчин“

10 – 12 часа Набелязване на основните цели и задачи за изпълнение във връзка със задача 2.3. Представяне на онтология на семантичните класове на съществителните имена в Уърднет: от месец 13 до месец 18. В резултат от анализа, осъществен в Дейност 2.2., ще бъдат обособени семантичните класове, валидни за концептуалните фреймове на избраните глаголни синонимни множества. Участници в срещата: проф. д-р Светла Коева, проф. д-р Мила Димитрова-Вълчанова, проф. д-р Валентин Вълчанов, проф. д-р Тинко Тинчев, гл. ас. д-р Светлозара Лесева, гл. ас. д-р Мария Тодорова, гл ас. д-р Валентина Стефанова, д-р Ивелина Стоянова, гл. ас. д-р Цветана Димитрова.

14 – 16 часа Обща среща по проекта на проф. Мила Димитрова-Вълчанова и проф. Валентин Вълчанов с всички участници. Целта на срещата е обобщение на постигнатите до момента резултати, преглед на задачите, които остава да бъдат изпълнени до края на първия етап, набелязване на конкретни подзадачи и условията за тяхното изпълнение.


Семинар, 22 – 25 май 2023 г., Институт за български език

В периода 22 – 25 май 2023 г. бяха изнесени лекции по време на посещението на Синиша Руняич от Института за хърватски език и езикознание при Хърватската академия на науките и изкуствата.

На 22.05.2023 г. д-р Мария Тодорова представи темата „Semantic relations“, която обхваща семантичните отношения между думите в езика, как те са презентирани в лексикално-семантичните мрежи, и по-специално в Булнет, както и различните семантични връзки между обектите. Акцент беше поставен върху концептуалната структура като част от начина, по който се организира и изгражда знанието и разбирането за света, представени чрез т.нар. концептуални фреймове. Д-р Тодорова запозна госта с логическите свойства на семантичните връзки и различните типове семантични връзки. Презентация

На 22.05.2023 г. бяха изнесени две лекции на д-р Светлозара Лесева и д-р Ивелина Стоянова, които представиха темата „Aligning Wordnet and Framenet (existing mappings of the resources)“. Темата обхваща т. нар. семантика на фреймовете, чиято основна концепция е описване на значението на думите или групиране на значението в конкретни фреймове, които служат за свързване на група от думи със съвкупност от значения. Беше представена системата Фреймнет, както и семантичните фреймове, отношенията между тях и възможните елементи в даден фрейм, като бяха коментирани различията между знанието за фреймовете и това за семантичните роли. Акцент с представянето беше поставен върху методите и принципите за обогатяване на Уърднет със семантични фреймове и прилежащите им фреймови елементи. Презентация

Д-р Цветана Димитрова и д-р Валентина Стефанова представиха темата „Semantic classes“ и запознаха Синиша Руняич със семантичните класификации за съществителни, прилагателни и глаголи, използвани в Уърднет, Анализ на корпусни модели (CPA), Речник на моделите на английските глаголи (PDEV). Акцент беше поставен върху обогатяването на Уърднет със семантични класове и семантична информация от двата модела, която е съотнесена към синонимни множества на съществителни и глаголи. Презентация

На 25.05.2023 г. д-р Мария Тодорова и д-р Христина Кукова представиха темата „Verb argument structure and semantic relations: application to non-English language material.“, като коментираха структурата на глаголните класове, представляващи съвкупност от глаголи, които имат сходни семантични свойства, например принадлежност към обща семантична област или сходна реализация на аргументите и семантичната интерпретация. Акцентираха върху възможностите за приложение на семантичното знание за английските глаголи върху глаголи от език, различен от английския – до каква степен информацията е приложима и какви промени се налагат поради специфичността на целевия език. Презентация


Публична лекция на Синиша Руняич, 25.05.2023

На 25.05.2023 г., в рамките на Пролетния лингвистичен семинар на Института за български език, се проведе публичната лекция на Синиша Руняич на тема From an enormous Excel sheet with 24000 Croatian verbs to the newest idea about creating a comprehensive resource with max. 1000 Croatian verbs with semantic roles attached. Резюме |


Публична лекция на доц. Илияна Кръпова, 4.06.2024

На 4.06.2024 г., в рамките на Пролетния лингвистичен семинар на Института за български език, се проведе и публичната лекция на доц. Илияна Кръпова на тема Финитност и фактивност в българския език в съпоставителен план. Резюме |


Публична лекция на проф. Гулиелмо Чинкуе, 6.06.2024

На 6.06.2024 г., в рамките на Пролетния лингвистичен семинар на Института за български език, се проведе и публичната лекция на проф. Гулиелмо Чинкуе на тема The hidden rules of cross-linguistic word order variation. Резюме |

Copyright © 2015-2022 Институт за български език. Всички права запазени.