30 години Секция за компютърна обработка на българския език и 20 години Секция по компютърна лингвистика
През 2024 г. отбелязваме 30 години от основаването на Секцията по компютърно моделиране на българския език към Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при БАН и 20 години от преименуването ѝ на Секция по компютърна лингвистика. На тържеството на 11 декември 2024 г. присъстваха предишни и настоящи сътрудници на Секцията, колеги от академичната общност и технологичния сектор. Беше направено…
Лекция на д-р Амал Хаддад Хаддад
В рамките на серията Лингвистичен семинар на Института за български език, лекция изнесе д-р Амал Хаддад Хаддад, преподавател в Катедрата по писмен и устен превод в Университета в Гранада и член на изследователската група LexiCon, на тема Computational linguistic approaches applied to environmental discourse across languages: EcoLexcion in Arabic. Лекцията се проведе на 16 септември 2024 г., понеделник, от 13…
Шеста международна конференция Computational Linguistics in Bulgaria: 9-10 септември 2024
Шестата международна конференция Компютърната лингвистика в България (Computational Linguistics in Bulgaria, CLIB) ще се проведе на 9 – 10 септември 2024 г. в София, България. Конференцията си поставя за цел да осигури форум за представянето на научните постижения и новите методи и подходи в областта на компютърната лингвистика и компютърното описание на езика, с фокус върху езиците с малък брой…
Грамота за Секцията по компютърна лингвистика от Фонд „Научни изследвания“
Екипът от Секцията по компютърна лингвистика от Института за български език към Българската академия на науките бе удостоен с грамота за успешна реализация на проекта Онтология на ситуациите за състояние – лингвистично моделиране. Съпоставително изследване за български и руски, ръководен от проф. Светла Коева. На церемония на 23 април 2024 г. в Зала „Проф. Марин Дринов“ на Българската академия на…
Шесто състезание по компютърна лингвистика – 28 април 2024
Имат ли езикознанието и математиката допирни точки? Могат ли да се решават езикови задачи? Не пропускайте сами да отговорите на тези въпроси, като се включите в Шестото състезание по компютърна лингвистика. Участието в състезанието отваря нови хоризонти, в които откривате малка част от начините, по които компютрите „разбират“ езика. Състезанието по компютърна лингвистика е предназначено за ученици в прогимназиален или…
Покана за лекция
Секцията по компютърна лингвистика към Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при Българската академия на науките има удоволствието да Ви покани на лекцията на проф. Вито Пирели от Института по компютърна лингвистика към Националния съвет за научни изследвания в Италия на тема: Assessing reading literacy with the finger-voice span Лекцията ще се състои на 6 декември от 15 часа…
Награждаване на победителите от Състезанието по компютърна лингвистика и публична лекция
Награждаването на победителите от Петото състезание по компютърна лингвистика се проведе на 19 май 2023, петък, от 11:00 ч. в Дома на Европа (ул. „Георги С. Раковски“ №124, София 1000). Награждаването се организира с подкрепата на ГД „Писмени преводи“ на Европейската комисия. Г-н Богомил Ковачев от ГД „Писмени преводи“ направи представяне на тема AI@DGT (Изкуственият интелект в ГД „Писмени преводи“)….
Софийски фестивал на науката (11 – 14 май 2023)
Какво е мястото на езиковите технологии в ежедневието ни? Кои са езиковите технологии на бъдещето? Имат ли езикознанието и математиката допирни точки? Секцията по компютърна лингвистика към Института за български език, БАН, ще представи „Езикови технологии на бъдещето“ по време на Софийския фестивал на науката, който ще се проведе в периода 11 – 14 май 2023, 10:00 – 18:00 ч.,…
Научен панел „Семантико-синтактичен интерфейс: универсалност и специфичност“
Научният панел „Семантико-синтактичен интерфейс: универсалност и специфичност“ ще се проведе на 9 май 2023 година от 13:00 до 15:00 ч. в Заседателна зала 1 (Софийски университет, Ректорат) в рамките на Международната научна конференция „Единство и разделение в езиците, литературите и културите“ (9 – 11 май 2023, София). В рамките на панела се изследват семантичните и синтактичните свойства на класове български…