
Организатор на Състезанието по компютърна лингвистика е Секцията по компютърна лингвистика към Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ към Българската академия на науките.
Състезанието по компютърна лингвистика е предназначено за ученици в прогимназиален и гимназиален етап на обучение и се провежда онлайн чрез Образователната платформа на Института за български език към БАН.
Състезанието се провежда ежегодно в неучебен ден през месец април или май.
През 2024 г. се включиха рекорден брой състезатели – 100 участници от България от 44 училища от 24 населени места, както и двама участници от чужбина.
Състезанието по компютърна лингвистика е част от проекта „Написаното остава. Пиши правилно!“ на Института за български език и е било подкрепено по програмите „Въвеждане на съвременни методи в образованието и работата с младите таланти“ (2017 – 2018) и „Образование с наука“ (2019 – 2020) на Министерството на образованието и науката и Българската академия на науките. През 2025 година Състезанието отново е част от Националния календар за изяви по интереси на децата и учениците на МОН.
Имат ли езикознанието и математиката допирни точки? Могат ли да се решават езикови задачи?
Не пропускайте сами да отговорите на тези въпроси, като се включите в Състезанието по компютърна лингвистика. Участието в състезанието отваря нови хоризонти, в които откривате малка част от начините, по които компютрите „разбират“ езика.
Състезанието е съвместна инициатива на учени от Секцията по компютърна лингвистика към Института за български език и Института по математика и информатика.
Състезанието по компютърна лингвистика е предназначено за ученици в прогимназиален или гимназиален етап на обучение и ще се проведе онлайн от 10:00 до 13:00 часа на 27 април 2025 година (неделя) чрез Образователната платформа на Института за български език.
За да вземете участие в състезанието, трябва: 1) да се регистрирате и да влезете в платформата от линка Вход горе вдясно; 2) да се запишете като участник на този линк и 3) да попълните Въпросника за лични данни до 10:00 часа на 27 април 2025 г.
Резултатите от Седмото състезание по компютърна лингвистика 2025 ще бъдат обявени на 2 май 2025 г., в 12:00 ч. на платформата за провеждане на състезанието и на страницата на състезанието.
Награждаване
Церемонията по награждаването ще се проведе на 12 май 2025, понеделник, от 11:00 до 13:00 ч. в Зала „Акад. Иван Евстратиев Гешов“ (Българска академия на науките, ул. „15 ноември“ №1).

Награждаването на победителите е с подкрепата на ГД „Писмени преводи“ на Европейската комисия, Фондация „ЛЕРАИ“ и Ай Би Ем България.
Лекция ще изнесе проф. д.н. Стоян Михов (Институт по информационни и комуникационни технологии, БАН) на тема Как да научим машината да говори като хората: невронен синтез на българска реч.
Стоян Михов е професор към Института по информационни и комуникационни технологии на Българската академия на науките с богат опит както в теоретичните изследвания, така и в разработването на практически приложения в различни области – теорията на крайните автомати, автоматичната обработка на естествен език, разпознаването и синтеза на реч, приближеното търсене, корекцията и нормализацията на текстове.
Резюме:
На лекцията ще бъдат представени принципите, залегнали в разработения невронен синтезатор на българска реч NeuralSpeechLab. Синтезаторът е в състояние да генерира реч с качество, което трудно се различава от естествената реч в реално време дори на мобилни устройства. Ще демонстрираме NeuralSpeechLab и ще покажем преимуществата му пред съответните аналози, предлагани от Google и Microsoft.
Награждаването на победителите е с подкрепата на ГД „Писмени преводи“ на Европейската комисия, Фондация „ЛЕРАИ“ и Ай Би Ем България.
Награди от Главна дирекция „Писмени преводи“ на Европейската комисия ще връчи госпожа Свилена Георгиева, посланик по езиковите въпроси на Дирекцията в Представителство на Европейската комисия в България.
Главна дирекция „Писмени преводи“ на Европейската комисия прилага ежедневно в работата си новите езикови технологии, свързани с автоматичния превод и компютърната обработка на езика, и поощрява интереса на младите и талантливи хора да продължат развитието си в тези области на науката и иновациите.
Изключително сме горди и с Центъра за иновации за клиенти на Ай Би Ем в София, България (IBM Client Innovation Center Sofia), който е и най-големият център от такъв тип за компанията в световен мащаб. Центърът стартира в края на 2013 г. и предоставя цялостни ИТ услуги, включително управление на мрежи, сървърни системи, поддръжка и мониторинг на компютърен хардуер и софтуер.
Вярваме, че заедно в Ай Би Ем можем да допринасяме за напредъка чрез значими иновации.
2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2018
Състезание 2024

Награждаването на победителите се проведе на 8 май 2024, сряда, от 11:00 ч. в Дома на Европа (ул. „Георги С. Раковски“ №124, София 1000).
Победителите получиха поощрителни награди от Главна дирекция „Писмени преводи“ на Европейската комисия (връчени от госпожа Свилена Георгиева, посланик по езиковите въпроси на Дирекцията в Представителство на Европейската комисия в България), от Ай Би Ем (връчени от господин Димо Адамов, посланик на изкуствения интелект към Ай Би Ем България, и госпожа Албена Копринарова, академичен посланик към Ай Би Ем България) и от Мусала Софт (връчени от господин Ивайло Къцарков, старши директор Мениджмънт на таланта).
По време на церемонията по награждаване доц. д-р Иван Держански от Института по математика и информатика при Българската академия на науките изнесе лекция на тема „Шарени светове“, от която можете да научите: Защо изучаването на системите от названия на цветове е сред любимите теми на учените, занимаващи се със семантика? Колко малки и колко големи могат да са тези системи? Какво е общото и различното между езиците и какви закономерности могат да бъдат открити?
Състезание 2023

Награждаването се проведе на 19 май 2023 година в Дома на Европа и беше съпроводено с лекция на Богомил Ковачев (ГД „Писмени преводи“, Европейска комисия) на тема AI@DGT (Изкуственият интелект в ГД „Писмени преводи“).
Състезание 2022

Награждаването на победителите се проведе на 15 май 2022, неделя, в рамките на Международната юбилейна конференция на Института за български език. Приветствие към наградените отправи министърът на електронното управление Божидар Божанов.
Състезание 2021

Официалното награждаване се състоя по време на откриването на Софийския фестивал на науката на 15 май. Наградата за първо място връчи министърът на образованието проф. Николай Денков, за второ място – Мирослав Боршош, заместник-кмет по направление „Култура, образование, спорт и младежки дейности“ на Столична община, а за трето място – министърът на икономиката Кирил Петков.

Състезание 2020

Демонстрационно състезание 2018
В рамките на Международната конференция „Компютърната лингвистика в България“ (Computational Linguistics in Bulgaria, CLIB 2018) на 27 май 2018 се проведе Демонстрационно състезание по компютърна лингвистика.
Официалната церемония по награждаването се проведе на 27 май 2018 г. в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Наградите бяха връчени от проф. Руслан Митков, един от най-изтъкнатите компютърни лингвисти в световен мащаб, който през 1983 година е инициатор на първото състезание по компютърна лингвистика в България. Проф. Митков изнесе и лекция на тема Езикова интелигентност: компютри срещу хора (Linguistic Intelligence: Computers vs. Humans).
Задачи за крайни автомати
Крайният автомат е абстрактно устройство, способно да установи дали дадена му последователност от елементи (например дума — последователност от букви или морфеми, изречение — от думи и т.н.) принадлежи на определено множество, или не. Автоматът обработва последователността елемент по елемент от начало до край. Във всеки момент той се намира в някакво състояние (състоянията са краен брой — затова говорим за краен автомат), което заедно с поредния елемент определя от кое състояние към кое може да се премине, а буквите до тях — каква буква трябва да „се прочете“, за да се осъществи преходът. Едно състояние е начално — от него започва работата на автомата. Някои състояния са заключителни — ако автоматът се окаже в едно от тях, когато свършат елементите, значи е разпознал последователността като принадлежаща на множеството.
На схемата по-долу виждате краен автомат, който разпознава всички форми на българския глагол пера в сегашно, минало несвършено и минало свършено време. Състоянията са изобразени като възли в графа (с начално състояние и заключителни състояния
); стрелките показват от кое състояние към кое може да се премине, а буквите до тях — каква буква трябва да „се прочете“, за да стане преходът.


Задачи за отношения между понятия
Можете да разгледате Българския Уърднет (БулНет), който е лексикално-семантична мрежа и представя семантичните, словообразувателните и други отношения между думите в езика.
За повече информация:
Българският Уърднет на страницата на Секцията по компютърна лингвистика
Българският Уърднет в Уикипедия
2024
ОУ „БАЧО КИРО“, гр. Велико Търново
В състезание по компютърна лингвистика отлично се представи Румяна Канъкова
119. СУ „Академик Михаил Арнаудов“
Първа езикова гимназия – Варна
Успехи по компютърна лингвистика
Аз-Буки
РУО – София
Шесто състезание по компютърна лингвистика
БТА
Шестото състезание по компютърна лингвистика ще се състои онлайн на 28 април
MediaBricks
Про Нюз Добрич
Шестото състезание по компютърна лингвистика ще се състои онлайн на 28 април
2023
Европейската комисия – Представителство в България
ГД „Писмени преводи“ награждава младите победители от състезанието по компютърна лингвистика на БАН
РУО – СОФИЯ-ГРАД
Пето състезание по компютърна лингвистика
СУ „Васил Левски“ – Троян
Нашето училище – с рекорден брой участници в Националното състезание по компютърна лингвистика
Департамент за информация и усъвършенстване на учители
Институтът за български език организира Състезание по компютърна лингвистика